







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,560 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,485 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,908 sqft) |
| Land Frontage | 39.97 ft |
| Land Dimensions | 39.97 x 124.67 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-796-644 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
5553 Frigate Road
| Sold Price: | $1,289,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,555 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,370 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3091674 |
| Distance: | 49 m |
5689 Clipper Road
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,898 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3091644 |
| Distance: | 236 m |
5251 Chamberlayne Avenue
| Sold Price: | $1,493,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,653 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,583 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3110796 |
| Distance: | 668 m |
5822 Cove Link Road
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,677 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3091279 |
| Distance: | 671 m |
5369 Laurel Way
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,949 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3076579 |
| Distance: | 806 m |
5515 Cove Inlet Road
| Sold Price: | $1,749,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,480 sqft |
| Price / SqFt: | $705 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,553 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3063325 |
| Distance: | 819 m |
5405 Chamberlayne Avenue
| Asking Price: | $1,345,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,505 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,967 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092030 |
| Distance: | 452 m |
5835 Fair Wynd
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,499 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,478 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122997 |
| Distance: | 705 m |
5148 Bentley Lane
| Asking Price: | $1,585,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,167 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088725 |
| Distance: | 955 m |
5158 Westminster Lane
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,188 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101757 |
| Distance: | 1.4 km |
4911A 53 Street
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,696 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126377 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,188,000 | $402,000 | $1,590,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,312,000 | $385,000 | $1,697,000 | +4.9% |
| 2023 | $1,238,000 | $379,000 | $1,617,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,054,000 | $380,000 | $1,434,000 | +25.3% |
| 2021 | $797,000 | $347,000 | $1,144,000 | +16.1% |
| 2020 | $749,000 | $236,000 | $985,000 | - |