

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,750 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,220 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,600 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-236-061 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4838 57 Street
| Sold Price: | $1,167,500 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3076846 |
| Distance: | 356 m |
5213 Walnut Place
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,150 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,118 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3068725 |
| Distance: | 654 m |
5190 Westminster Avenue
| Sold Price: | $1,299,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3095642 |
| Distance: | 832 m |
5373 Maple Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,125 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3091206 |
| Distance: | 954 m |
4851 Ellis Lane
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,851 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,700 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097848 |
| Distance: | 1.5 km |
5553 Frigate Road
| Sold Price: | $1,289,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,555 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,370 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3091674 |
| Distance: | 1.5 km |
5574 49 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083179 |
| Distance: | 20 m |
5716 48b Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,550 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087822 |
| Distance: | 338 m |
5388 46 Avenue
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,620 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122471 |
| Distance: | 805 m |
5489 Maple Crescent
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128286 |
| Distance: | 908 m |
5392 Maple Crescent
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110146 |
| Distance: | 998 m |
4933 44 Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096886 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,258,000 | $53,200 | $1,311,200 | -3.2% |
| 2025 | $1,306,000 | $48,800 | $1,354,800 | +1.3% |
| 2024 | $1,285,000 | $52,100 | $1,337,100 | +1.3% |
| 2023 | $1,270,000 | $49,500 | $1,319,500 | +10.6% |
| 2022 | $1,126,000 | $67,200 | $1,193,200 | +34.5% |
| 2021 | $846,000 | $41,200 | $887,200 | +4.5% |
| 2020 | $807,000 | $42,200 | $849,200 | - |