






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,818 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,555 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,370 sqft) |
| Land Frontage | 39 ft |
| Land Dimensions | 39 x 105 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-796-687 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,164,000 | $286,000 | $1,450,000 | +0.8% |
| 2024 | $1,164,000 | $275,000 | $1,439,000 | -3.4% |
| 2023 | $1,213,000 | $276,000 | $1,489,000 | +13.3% |
| 2022 | $1,034,000 | $280,000 | $1,314,000 | +26.5% |
| 2021 | $782,000 | $257,000 | $1,039,000 | +14.2% |
| 2020 | $734,000 | $176,000 | $910,000 | - |
5573 Frigate Road
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,485 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,908 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3067992 |
| Distance: | 49 m |
5251 Chamberlayne Avenue
| Sold Price: | $1,493,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,653 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,583 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3110796 |
| Distance: | 619 m |
5822 Cove Link Road
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,677 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3091279 |
| Distance: | 711 m |
5369 Laurel Way
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,949 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3076579 |
| Distance: | 764 m |
5350 Crescent Drive
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,629 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,514 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3084589 |
| Distance: | 807 m |
5190 Westminster Avenue
| Sold Price: | $1,299,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3095642 |
| Distance: | 814 m |
5405 Chamberlayne Avenue
| Asking Price: | $1,345,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,505 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,967 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092030 |
| Distance: | 420 m |
5148 Bentley Lane
| Asking Price: | $1,585,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,167 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088725 |
| Distance: | 907 m |
5287 Crescent Drive
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,157 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,123 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127352 |
| Distance: | 952 m |
5158 Westminster Lane
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,188 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101757 |
| Distance: | 1.4 km |
4770 54a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,888 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102166 |
| Distance: | 1.7 km |