| Pricing | |
| Asking Price | $2,000,000 |
| Price per Floor SqFt | $734 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,642 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,725 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,706 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x 106.00 ft |
| Price per Land SqFt | $298.24 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2008-Apr-11 |
| Previously Sold Price | $630,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,370,000 (+217.5%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-760-114 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5268 Glen Abbey Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,805 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116180 |
| Distance: | 580 m |
1575 Spyglass Crescent
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,759 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127478 |
| Distance: | 730 m |
5845 Whitcomb Place
| Asking Price: | $2,270,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,554 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,866 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3065443 |
| Distance: | 814 m |
5261 9a Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,306 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,214 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3078925 |
| Distance: | 831 m |
1006 Eden Crescent
| Asking Price: | $2,448,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,820 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,640 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3069126 |
| Distance: | 885 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,185,000 | $80,300 | $1,265,300 | -3.4% |
| 2025 | $1,231,000 | $78,600 | $1,309,600 | +0.2% |
| 2024 | $1,220,000 | $87,600 | $1,307,600 | -5.1% |
| 2023 | $1,282,000 | $96,500 | $1,378,500 | +11.8% |
| 2022 | $1,133,000 | $99,900 | $1,232,900 | +24.3% |
| 2021 | $887,000 | $105,000 | $992,000 | - |
Asking Price is 58.1% higher than Assessed Value (2026).