

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,821 (2021) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,235 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-204-937 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
5445 Candlewyck Wynd
| Sold Price: | $1,364,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3058012 |
| Distance: | 372 m |
4910 Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $276 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,863 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,448 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3113144 |
| Distance: | 758 m |
5316 Belair Drive
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,692 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,622 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3060301 |
| Distance: | 788 m |
4934 12 Avenue
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,309 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3097654 |
| Distance: | 1.2 km |
5015 Chehalis Drive
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,977 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3078891 |
| Distance: | 1.2 km |
1636 Farrell Crescent
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,766 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,780 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3085332 |
| Distance: | 1.3 km |
1575 Spyglass Crescent
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,759 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127478 |
| Distance: | 116 m |
1641 53a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,113 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,954 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108379 |
| Distance: | 149 m |
1752 55 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,998 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3089163 |
| Distance: | 555 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,156,000 | $262,000 | $1,418,000 | -0.8% |
| 2024 | $1,170,000 | $259,000 | $1,429,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,169,000 | $262,000 | $1,431,000 | +7.6% |
| 2022 | $994,000 | $336,000 | $1,330,000 | +15.0% |
| 2021 | $923,000 | $234,000 | $1,157,000 | - |