






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,767 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,353 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,986 sqft) |
| Land Frontage | 69 ft |
| Land Dimensions | 69 x 100 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 007-351-542 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
129 53 Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,458 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3079843 |
| Distance: | 87 m |
5231 1 Avenue
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,405 sqft |
| Price / SqFt: | $954 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,902 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3080849 |
| Distance: | 121 m |
5221 1 Avenue
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,934 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3050676 |
| Distance: | 139 m |
#3 6378 Dairy Avenue
| Sold Price: | $1,099,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,328 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,260 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3069581 |
| Distance: | 2.3 km |
33 66a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,640 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3072893 |
| Distance: | 2.7 km |
1348 Compston Crescent
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,241 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,317 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3084536 |
| Distance: | 2.9 km |
957 56a Street
| Asking Price: | $1,349,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,546 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,751 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125332 |
| Distance: | 1.9 km |
5086 12 Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,058 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,760 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3088436 |
| Distance: | 2.3 km |
177 66 Street
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,133 sqft |
| Price / SqFt: | $1,143 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118866 |
| Distance: | 2.6 km |
4921 44a Avenue
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,266 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,078 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108743 |
| Distance: | 8.9 km |
4651 56 Street
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,320 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,157 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111765 |
| Distance: | 9.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,202,000 | $64,400 | $1,266,400 | -0.6% |
| 2025 | $1,212,000 | $62,500 | $1,274,500 | -0.3% |
| 2024 | $1,212,000 | $66,300 | $1,278,300 | -6.0% |
| 2023 | $1,290,000 | $69,800 | $1,359,800 | +16.0% |
| 2022 | $1,104,000 | $68,600 | $1,172,600 | +23.9% |
| 2021 | $877,000 | $69,300 | $946,300 | +0.1% |
| 2020 | $887,000 | $58,600 | $945,600 | - |