




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,356 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,904 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (8,988 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 22.86 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-322-752 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
5174 Dennison Drive
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,988 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116617 |
| Distance: | 0 m |
5165 7b Avenue
| Asking Price: | $1,548,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,632 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,951 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092945 |
| Distance: | 243 m |
4970 Dogwood Lane
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,732 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126121 |
| Distance: | 447 m |
494 Allen Drive
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,977 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086309 |
| Distance: | 473 m |
5241 4a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,525 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107130 |
| Distance: | 474 m |
5256 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077417 |
| Distance: | 206 m |
5041 6 Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,038 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,999 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3019883 |
| Distance: | 288 m |
567 Tralee Place
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,117 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3008451 |
| Distance: | 295 m |
5029 6 Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,085 sqft) |
| Days on Market: | 260 |
| MLS® Number: | R3019942 |
| Distance: | 308 m |
5324 6 Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3085938 |
| Distance: | 376 m |
5151 Galway Drive
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,183 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103803 |
| Distance: | 417 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,387,000 | $122,000 | $1,509,000 | -0.3% |
| 2025 | $1,399,000 | $114,000 | $1,513,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,399,000 | $110,000 | $1,509,000 | -5.7% |
| 2023 | $1,495,000 | $106,000 | $1,601,000 | +18.3% |
| 2022 | $1,229,000 | $124,000 | $1,353,000 | +24.7% |
| 2021 | $1,011,000 | $73,900 | $1,084,900 | +2.6% |
| 2020 | $984,000 | $73,900 | $1,057,900 | - |