




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,573 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,039 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,480 sqft) |
| Land Frontage | 68 ft |
| Land Dimensions | 68 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-548-200 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
5029 6 Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,085 sqft) |
| Days on Market: | 260 |
| MLS® Number: | R3019942 |
| Distance: | 159 m |
5151 Galway Drive
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,183 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103803 |
| Distance: | 189 m |
567 Tralee Place
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,117 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3008451 |
| Distance: | 246 m |
5225 4 Avenue
| Sold Price: | $1,488,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,148 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3090380 |
| Distance: | 394 m |
4975 Weaver Drive
| Sold Price: | $1,497,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,622 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3102850 |
| Distance: | 463 m |
5324 6 Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,598 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3085938 |
| Distance: | 466 m |
474 Shannon Way
| Asking Price: | $1,265,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,022 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116054 |
| Distance: | 195 m |
350 52a Street
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,751 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105937 |
| Distance: | 548 m |
4909 8a Avenue
| Asking Price: | $1,625,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,515 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110317 |
| Distance: | 697 m |
5451 7b Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,178 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,046 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3063385 |
| Distance: | 851 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,297,000 | $68,600 | $1,365,600 | -1.2% |
| 2024 | $1,308,000 | $74,800 | $1,382,800 | -6.5% |
| 2023 | $1,397,000 | $82,400 | $1,479,400 | +19.9% |
| 2022 | $1,151,000 | $83,100 | $1,234,100 | +19.3% |
| 2021 | $947,000 | $87,800 | $1,034,800 | +4.2% |
| 2020 | $921,000 | $72,100 | $993,100 | - |