
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,399 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,382 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-049-615 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#702 1400 View Crescent
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $590 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,320 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3051904 |
| Distance: | 74 m |
#A203 1258 Hunter Road
| Sold Price: | $585,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $766 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,388 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3058774 |
| Distance: | 191 m |
#A204 1258 Hunter Road
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $698 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,248 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3086168 |
| Distance: | 191 m |
#B206 1248 Hunter Road
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $787 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,440 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 159 |
| MLS® Number: | R3068746 |
| Distance: | 191 m |
#206 5556 14 Avenue
| Sold Price: | $534,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $604 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,092 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3103190 |
| Distance: | 197 m |
#405 5556 14th Avenue
| Sold Price: | $660,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $693 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,255 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3064873 |
| Distance: | 197 m |
#304 1350 View Crescent
| Asking Price: | $678,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $778 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,440 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3086933 |
| Distance: | 0 m |
#508 1350 View Crescent
| Asking Price: | $595,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $726 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,382 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118552 |
| Distance: | 0 m |
#108 5556 14th Avenue
| Asking Price: | $639,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $633 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,163 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093909 |
| Distance: | 197 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $635,000 | $635,000 | -1.6% |
| 2025 | $0 | $645,000 | $645,000 | -6.4% |
| 2024 | $0 | $689,000 | $689,000 | +6.2% |
| 2023 | $0 | $649,000 | $649,000 | +22.5% |
| 2021 | $0 | $530,000 | $530,000 | -16.1% |
| 2020 | $0 | $632,000 | $632,000 | - |