






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,099 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,686 sqft |
| Age | 59 years (1967) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,828 sqft) |
| Land Frontage | 102 ft |
| Land Dimensions | 102 x .01 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-536-781 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4865 11a Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,302 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3087475 |
| Distance: | 341 m |
971 51a Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,218 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,785 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3091347 |
| Distance: | 390 m |
4909 8a Avenue
| Asking Price: | $1,625,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,515 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110317 |
| Distance: | 431 m |
5206 12 Avenue
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,352 sqft |
| Price / SqFt: | $325 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,751 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114812 |
| Distance: | 532 m |
5247 10a Avenue
| Asking Price: | $1,445,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,870 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,966 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3069447 |
| Distance: | 544 m |
5015 Chehalis Drive
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,977 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3078891 |
| Distance: | 163 m |
4874 11a Avenue
| Sold Price: | $1,387,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,969 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3027311 |
| Distance: | 289 m |
4934 12 Avenue
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,309 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3097654 |
| Distance: | 302 m |
1015 51a Street
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,860 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113372 |
| Distance: | 363 m |
854 Gale Drive
| Sold Price: | $1,145,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,859 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3104093 |
| Distance: | 394 m |
869 Gale Drive
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,910 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,505 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3021856 |
| Distance: | 424 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,358,000 | $63,600 | $1,421,600 | -1.0% |
| 2024 | $1,372,000 | $63,600 | $1,435,600 | -9.5% |
| 2023 | $1,519,000 | $67,200 | $1,586,200 | +13.1% |
| 2022 | $1,336,000 | $66,100 | $1,402,100 | +32.1% |
| 2021 | $995,000 | $66,100 | $1,061,100 | +11.7% |
| 2020 | $899,000 | $50,600 | $949,600 | - |