

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,848 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,546 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,648 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-584-990 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
1605 Fir Springs Lane
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $224 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,897 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122032 |
| Distance: | 222 m |
1575 Spyglass Crescent
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,763 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,759 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127478 |
| Distance: | 736 m |
5268 Glen Abbey Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,805 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116180 |
| Distance: | 763 m |
4934 12 Avenue
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,309 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3097654 |
| Distance: | 696 m |
5298 St Andrews Place
| Sold Price: | $1,522,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,235 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3083672 |
| Distance: | 831 m |
1017 Walalee Drive
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,708 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,417 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098649 |
| Distance: | 1.1 km |
1015 51a Street
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,860 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113372 |
| Distance: | 1.2 km |
855 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,748 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,815 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084700 |
| Distance: | 1.4 km |
4975 Weaver Drive
| Sold Price: | $1,497,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,622 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3102850 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,327,000 | $685,000 | $2,012,000 | +4.5% |
| 2023 | $1,343,000 | $582,000 | $1,925,000 | +6.8% |
| 2022 | $1,146,000 | $657,000 | $1,803,000 | +20.0% |
| 2021 | $1,064,000 | $438,000 | $1,502,000 | +37.9% |
| 2020 | $890,000 | $199,000 | $1,089,000 | - |