

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,483 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,359 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,620 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-126-970 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4952 Fenton Drive
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,722 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,929 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103514 |
| Distance: | 384 m |
5566 49 Avenue
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 289 |
| MLS® Number: | R3020046 |
| Distance: | 447 m |
5350 Bentley Crescent
| Sold Price: | $1,382,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,978 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3107621 |
| Distance: | 509 m |
5190 Westminster Avenue
| Sold Price: | $1,299,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3095642 |
| Distance: | 559 m |
4614 54 Street
| Sold Price: | $1,358,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,832 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107056 |
| Distance: | 655 m |
4643 55 Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,829 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,660 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3092541 |
| Distance: | 657 m |
4911A 53 Street
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,696 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126377 |
| Distance: | 84 m |
5463 50 Avenue
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,815 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113398 |
| Distance: | 264 m |
4770 54a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,888 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102166 |
| Distance: | 390 m |
5148 Bentley Lane
| Asking Price: | $1,585,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,031 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,167 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088725 |
| Distance: | 480 m |
5158 Westminster Lane
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,188 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101757 |
| Distance: | 537 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,259,000 | $166,000 | $1,425,000 | -2.9% |
| 2025 | $1,306,000 | $162,000 | $1,468,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,286,000 | $166,000 | $1,452,000 | +0.8% |
| 2023 | $1,271,000 | $169,000 | $1,440,000 | +7.7% |
| 2022 | $1,127,000 | $210,000 | $1,337,000 | +25.1% |
| 2021 | $847,000 | $222,000 | $1,069,000 | +11.1% |
| 2020 | $808,000 | $154,000 | $962,000 | - |