





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,659 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,186 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-043-697 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,175,000 | $102,000 | $1,277,000 | -2.7% |
| 2024 | $1,201,000 | $112,000 | $1,313,000 | +1.1% |
| 2023 | $1,187,000 | $112,000 | $1,299,000 | +48.1% |
| 2021 | $778,000 | $99,200 | $877,200 | -1.7% |
| 2020 | $788,000 | $104,000 | $892,000 | - |
4785 46 Avenue
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,785 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,535 sqft) |
| Days on Market: | 219 |
| MLS® Number: | R3046617 |
| Distance: | 317 m |
4394 W River Road
| Sold Price: | $1,389,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3073038 |
| Distance: | 550 m |
4434 52a Street
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,975 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,829 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3087893 |
| Distance: | 1.4 km |
4925 53a Street
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,359 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,620 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100929 |
| Distance: | 1.5 km |
4614 54 Street
| Sold Price: | $1,358,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,832 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107056 |
| Distance: | 1.6 km |
5190 Westminster Avenue
| Sold Price: | $1,299,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3095642 |
| Distance: | 1.6 km |
4615 Edmonds Drive
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,425 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,964 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118009 |
| Distance: | 144 m |
4713 46 Avenue
| Asking Price: | $1,318,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,819 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112315 |
| Distance: | 192 m |
4933 44 Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096886 |
| Distance: | 797 m |