






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,780 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,854 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,855 sqft) |
| Land Frontage | 58.3 ft |
| Land Dimensions | 58.3 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-642-430 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
4851 Ellis Lane
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,851 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,700 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3097848 |
| Distance: | 510 m |
5104 44b Avenue
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,973 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112313 |
| Distance: | 1.0 km |
5251 Laburnum Park Place
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $95 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,708 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,122 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3096093 |
| Distance: | 1.3 km |
4434 52a Street
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,975 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,829 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3087893 |
| Distance: | 1.4 km |
4614 54 Street
| Sold Price: | $1,358,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,832 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107056 |
| Distance: | 1.6 km |
5373 Maple Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,125 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3091206 |
| Distance: | 1.7 km |
4713 46 Avenue
| Asking Price: | $1,318,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,819 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112315 |
| Distance: | 207 m |
4351 48a Street
| Asking Price: | $1,218,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,158 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,370 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3112826 |
| Distance: | 709 m |
5158 Westminster Lane
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,188 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101757 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,170,000 | $151,000 | $1,321,000 | -3.2% |
| 2025 | $1,215,000 | $149,000 | $1,364,000 | +1.2% |
| 2024 | $1,196,000 | $152,000 | $1,348,000 | +1.0% |
| 2023 | $1,182,000 | $152,000 | $1,334,000 | +8.6% |
| 2022 | $1,039,000 | $189,000 | $1,228,000 | +26.1% |
| 2021 | $775,000 | $199,000 | $974,000 | +5.6% |
| 2020 | $785,000 | $137,000 | $922,000 | - |