






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,429 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,862 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,773 sqft) |
| Land Frontage | 45.14 ft |
| Land Dimensions | 45.14 x 116.86 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-748-667 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
307 Rosehill Wynd
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,337 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,773 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128426 |
| Distance: | 0 m |
5241 4a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,525 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107130 |
| Distance: | 610 m |
83 Woodland Drive
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,594 sqft |
| Price / SqFt: | $337 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,997 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110802 |
| Distance: | 649 m |
5065 Wilson Drive
| Asking Price: | $1,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,988 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110554 |
| Distance: | 1.2 km |
5156 8a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,205 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,208 sqft) |
| Days on Market: | 374 |
| MLS® Number: | R3005285 |
| Distance: | 1.2 km |
273 52a Street
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,720 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3086581 |
| Distance: | 599 m |
5271 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3078487 |
| Distance: | 814 m |
4894 1 Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,171 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,478 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120707 |
| Distance: | 1.4 km |
869 Gale Drive
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,910 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,505 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3021856 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,512,000 | $277,000 | $1,789,000 | -0.8% |
| 2025 | $1,525,000 | $278,000 | $1,803,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,525,000 | $290,000 | $1,815,000 | -6.7% |
| 2023 | $1,623,000 | $323,000 | $1,946,000 | +11.2% |
| 2022 | $1,390,000 | $360,000 | $1,750,000 | +25.6% |
| 2021 | $1,154,000 | $239,000 | $1,393,000 | -1.7% |
| 2020 | $1,168,000 | $249,000 | $1,417,000 | - |