This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,613 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,033 sqft |
| Age | Newly Built |
| Floor Area (Guest House) | 452 sqft |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,780 sqft) |
| Land Frontage | 46.5 ft |
| Land Dimensions | 46.5 x 130.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 009-435-891 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
1565 Duncan Drive
| Sold Price: | $2,492,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,731 sqft |
| Price / SqFt: | $913 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,620 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3085348 |
| Distance: | 312 m |
1519 Braid Road
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,637 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,888 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3036873 |
| Distance: | 326 m |
5712 16a Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,328 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,392 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3076552 |
| Distance: | 392 m |
4932 Cedar Springs Drive
| Sold Price: | $2,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $207 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,546 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,648 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3093856 |
| Distance: | 2.1 km |
844 Pacific Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,292 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3083670 |
| Distance: | 2.9 km |
1086 Pacific Court
| Sold Price: | $2,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,079 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,479 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3102648 |
| Distance: | 3.0 km |
1616 Braid Road
| Asking Price: | $2,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,564 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,780 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091611 |
| Distance: | 164 m |
6009 16 Avenue
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,319 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,780 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3075765 |
| Distance: | 243 m |
1745 Enderby Avenue
| Asking Price: | $2,289,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,635 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 260 |
| MLS® Number: | R3045685 |
| Distance: | 252 m |
5754 16a Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,473 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,131 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095339 |
| Distance: | 329 m |
5845 Whitcomb Place
| Asking Price: | $2,270,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,554 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,866 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3065443 |
| Distance: | 507 m |
1364 Beach Grove Road
| Asking Price: | $3,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,006 sqft |
| Price / SqFt: | $1,048 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124275 |
| Distance: | 672 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,260,000 | $71,200 | $1,331,200 | +2.5% |
| 2024 | $1,268,000 | $30,300 | $1,298,300 | -6.8% |
| 2023 | $1,364,000 | $28,700 | $1,392,700 | +14.7% |
| 2022 | $1,179,000 | $35,100 | $1,214,100 | +16.2% |
| 2021 | $1,018,000 | $26,400 | $1,044,400 | +7.1% |
| 2020 | $948,000 | $27,500 | $975,500 | - |