






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,335 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,071 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,245 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 33.53 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-308-207 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
11023 Lyon Road
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,413 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,966 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3108359 |
| Distance: | 303 m |
11109 Prospect Drive
| Sold Price: | $1,243,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,155 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,432 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3098878 |
| Distance: | 375 m |
6812 Westview Drive
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,538 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,349 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110566 |
| Distance: | 390 m |
10832 Magnolia Court
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,546 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,713 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077343 |
| Distance: | 697 m |
6804 Sandpiper Place
| Sold Price: | $1,465,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,174 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3096270 |
| Distance: | 732 m |
6515 Lyon Road
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,863 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3117994 |
| Distance: | 808 m |
11101 Canyon Crescent
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,835 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,280 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105700 |
| Distance: | 458 m |
11390 Northview Crescent
| Asking Price: | $1,538,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,772 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112492 |
| Distance: | 540 m |
6520 Bradford Place
| Asking Price: | $1,499,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,392 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080899 |
| Distance: | 645 m |
7159 York Crescent
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,102 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119143 |
| Distance: | 652 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,381,000 | $87,000 | $1,468,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,444,000 | $98,800 | $1,542,800 | +2.6% |
| 2024 | $1,401,000 | $102,000 | $1,503,000 | -4.6% |
| 2023 | $1,465,000 | $111,000 | $1,576,000 | +12.7% |
| 2022 | $1,286,000 | $113,000 | $1,399,000 | +24.6% |
| 2021 | $1,049,000 | $73,500 | $1,122,500 | +15.6% |
| 2020 | $894,000 | $77,200 | $971,200 | - |