







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,324 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,155 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,432 sqft) |
| Land Frontage | 46.39 ft |
| Land Dimensions | 46.39 x 138 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-283-680 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
11134 Lyon Road
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,071 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,245 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3085852 |
| Distance: | 375 m |
6812 Westview Drive
| Sold Price: | $1,080,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,538 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,349 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110566 |
| Distance: | 581 m |
11023 Lyon Road
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,413 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,966 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3108359 |
| Distance: | 589 m |
7403 Barrymore Drive
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,298 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3071242 |
| Distance: | 730 m |
7388 112a Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,518 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,560 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3061027 |
| Distance: | 766 m |
7165 115 Street
| Sold Price: | $1,010,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,032 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3069493 |
| Distance: | 783 m |
11101 Canyon Crescent
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,835 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,280 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105700 |
| Distance: | 114 m |
7159 York Crescent
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,102 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119143 |
| Distance: | 301 m |
7181 Blake Drive
| Asking Price: | $1,385,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,266 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085206 |
| Distance: | 382 m |
11275 72 Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,426 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,670 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124453 |
| Distance: | 468 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $94,000 | $1,395,000 | -7.4% |
| 2025 | $1,399,000 | $107,000 | $1,506,000 | +0.4% |
| 2024 | $1,389,000 | $111,000 | $1,500,000 | +4.7% |
| 2023 | $1,313,000 | $120,000 | $1,433,000 | +8.8% |
| 2022 | $1,194,000 | $123,000 | $1,317,000 | +24.4% |
| 2021 | $977,000 | $81,500 | $1,058,500 | +6.4% |
| 2020 | $906,000 | $88,800 | $994,800 | - |