




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,679 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,050 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,035 sqft) |
| Land Frontage | 67 ft |
| Land Dimensions | 67 x 105 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-047-013 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10996 82 Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,035 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121813 |
| Distance: | 0 m |
7995 112a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,409 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,391 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3076134 |
| Distance: | 620 m |
11138 84b Avenue
| Asking Price: | $1,187,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,178 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122919 |
| Distance: | 657 m |
11129 N Fuller Crescent
| Sold Price: | $1,178,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,035 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,890 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3105359 |
| Distance: | 353 m |
11078 83a Avenue
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,956 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,300 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3092742 |
| Distance: | 377 m |
11130 80 Avenue
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,323 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3091947 |
| Distance: | 490 m |
11249 80 Avenue
| Sold Price: | $1,041,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3073636 |
| Distance: | 620 m |
10830 85a Avenue
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,783 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3069192 |
| Distance: | 777 m |
11245 78a Avenue
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,798 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3075900 |
| Distance: | 872 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,161,000 | $55,400 | $1,216,400 | -8.0% |
| 2025 | $1,266,000 | $56,200 | $1,322,200 | +0.4% |
| 2024 | $1,259,000 | $58,500 | $1,317,500 | -1.6% |
| 2023 | $1,278,000 | $60,500 | $1,338,500 | +12.1% |
| 2022 | $1,137,000 | $56,600 | $1,193,600 | +31.1% |
| 2021 | $841,000 | $69,700 | $910,700 | +9.0% |
| 2020 | $761,000 | $74,400 | $835,400 | - |