







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,735 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,537 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,998 sqft) |
| Land Frontage | 82.8 ft |
| Land Dimensions | 82.8 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-885-175 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
7943 Garfield Drive
| Sold Price: | $1,274,900 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,858 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3112072 |
| Distance: | 371 m |
11130 80 Avenue
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,323 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3091947 |
| Distance: | 943 m |
7777 Stamford Place
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,908 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,836 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3081653 |
| Distance: | 976 m |
7553 Muston Place
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,912 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3082499 |
| Distance: | 1.1 km |
10523 Dunlop Road
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,380 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111804 |
| Distance: | 1.1 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263108419/83dcefb7.jpeg)
7533 Malton Drive
| Sold Price: | $1,327,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3086792 |
| Distance: | 1.2 km |
10659 Santa Monica Drive
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,537 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,998 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122895 |
| Distance: | 0 m |
10662 Santa Monica Place
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112632 |
| Distance: | 53 m |
7985 Modesto Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,121 sqft) |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3063421 |
| Distance: | 142 m |
8063 Wiltshire Boulevard
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,461 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,522 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127373 |
| Distance: | 281 m |
7801 Wiltshire Boulevard
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,286 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,998 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3101726 |
| Distance: | 301 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,176,000 | $52,200 | $1,228,200 | -5.2% |
| 2025 | $1,242,000 | $53,400 | $1,295,400 | -2.8% |
| 2024 | $1,278,000 | $55,100 | $1,333,100 | +7.8% |
| 2023 | $1,183,000 | $53,800 | $1,236,800 | +7.3% |
| 2022 | $1,104,000 | $48,800 | $1,152,800 | +29.0% |
| 2021 | $851,000 | $42,600 | $893,600 | +1.6% |
| 2020 | $836,000 | $43,700 | $879,700 | - |