






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,605 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,258 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-285-171 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#205 1118 55th Street
| Sold Price: | $575,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $516 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,040 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3082831 |
| Distance: | 274 m |
#207 1175 55 Street
| Sold Price: | $684,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $640 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,343 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3084166 |
| Distance: | 387 m |
#A203 1258 Hunter Road
| Sold Price: | $585,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $766 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,388 sqft |
| Price / SqFt: | $421 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3058774 |
| Distance: | 411 m |
#B206 1248 Hunter Road
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $787 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,440 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 159 |
| MLS® Number: | R3068746 |
| Distance: | 411 m |
#A204 1258 Hunter Road
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $698 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,248 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3086168 |
| Distance: | 411 m |
#204 1153 54a Street
| Sold Price: | $534,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $669 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,154 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3061232 |
| Distance: | 472 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $730,000 | $730,000 | -5.7% |
| 2025 | $0 | $774,000 | $774,000 | +5.4% |
| 2023 | $0 | $734,000 | $734,000 | +27.0% |
| 2022 | $0 | $578,000 | $578,000 | -1.2% |
| 2021 | $0 | $585,000 | $585,000 | - |