







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,535 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,708 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,417 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-063-213 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,277,000 | $155,000 | $1,432,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,375,000 | $154,000 | $1,529,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,342,000 | $220,000 | $1,562,000 | -0.4% |
| 2023 | $1,350,000 | $218,000 | $1,568,000 | +11.7% |
| 2022 | $1,208,000 | $196,000 | $1,404,000 | +37.1% |
| 2021 | $868,000 | $156,000 | $1,024,000 | +10.3% |
| 2020 | $881,000 | $47,200 | $928,200 | - |
4874 11a Avenue
| Sold Price: | $1,387,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,278 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,969 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3027311 |
| Distance: | 345 m |
855 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,748 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,815 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084700 |
| Distance: | 372 m |
4934 12 Avenue
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,309 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3097654 |
| Distance: | 482 m |
869 Gale Drive
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,910 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,505 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3021856 |
| Distance: | 492 m |
854 Gale Drive
| Sold Price: | $1,145,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,859 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3104093 |
| Distance: | 515 m |
5015 Chehalis Drive
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,977 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3078891 |
| Distance: | 559 m |
4652 Wesley Drive
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,501 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,676 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120495 |
| Distance: | 207 m |
4865 11a Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,302 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087475 |
| Distance: | 377 m |
4704 Stahaken Place
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,343 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,088 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107749 |
| Distance: | 386 m |