






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,945 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 939 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-275-316 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $600,000 | $600,000 | +2.6% |
| 2024 | $0 | $585,000 | $585,000 | -0.3% |
| 2023 | $0 | $587,000 | $587,000 | +27.1% |
| 2021 | $0 | $462,000 | $462,000 | +7.9% |
| 2020 | $0 | $428,000 | $428,000 | - |
#602 2979 Glen Drive
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 723 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3078946 |
| Distance: | 86 m |
#2001 2980 Atlantic Avenue
| Sold Price: | $621,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $412 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 934 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3101526 |
| Distance: | 113 m |
#2607 2975 Atlantic Avenue
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $409 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 813 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3107510 |
| Distance: | 116 m |
#608 2975 Atlantic Avenue
| Sold Price: | $560,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 820 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3098291 |
| Distance: | 116 m |
#708 2975 Atlantic Avenue
| Sold Price: | $560,500 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 822 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3106012 |
| Distance: | 116 m |
#807 2978 Glen Drive
| Sold Price: | $570,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $420 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 830 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121219 |
| Distance: | 116 m |
#PH5 1163 The High Street
| Asking Price: | $589,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $487 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 939 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122518 |
| Distance: | 0 m |
#1803 2978 Glen Drive
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $442 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 868 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096747 |
| Distance: | 116 m |
#702 2959 Glen Drive
| Asking Price: | $598,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $547 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 906 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104838 |
| Distance: | 195 m |
#423 1185 Pacific Street
| Asking Price: | $559,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 831 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088294 |
| Distance: | 234 m |
#1102 1148 Heffley Crescent
| Asking Price: | $628,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $560 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 969 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108571 |
| Distance: | 293 m |