






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,021 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,782 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,439 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 006-561-292 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
960 Thermal Drive
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,126 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,477 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3076940 |
| Distance: | 259 m |
1063 Corona Crescent
| Sold Price: | $1,572,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,652 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3091015 |
| Distance: | 362 m |
1092 Corona Crescent
| Sold Price: | $1,493,800 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,846 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,288 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3070992 |
| Distance: | 372 m |
3310 Henry Street
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,812 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,430 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3081714 |
| Distance: | 584 m |
2606 Hawser Avenue
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,068 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3074343 |
| Distance: | 669 m |
867 Thermal Drive
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,533 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3107077 |
| Distance: | 709 m |
918 Baker Drive
| Asking Price: | $1,724,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,489 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,717 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112232 |
| Distance: | 56 m |
2322 Huron Drive
| Asking Price: | $1,628,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,379 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,938 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123006 |
| Distance: | 127 m |
937 Thermal Drive
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,129 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,620 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112763 |
| Distance: | 243 m |
1052 Corona Crescent
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,325 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100766 |
| Distance: | 311 m |
3222 Pinda Drive
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,144 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,172 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119840 |
| Distance: | 704 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,511,000 | $92,500 | $1,603,500 | -6.4% |
| 2025 | $1,610,000 | $103,000 | $1,713,000 | +6.5% |
| 2023 | $1,492,000 | $116,000 | $1,608,000 | +6.8% |
| 2022 | $1,383,000 | $123,000 | $1,506,000 | +27.3% |
| 2021 | $1,061,000 | $122,000 | $1,183,000 | - |