







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,034 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,220 sqft |
| Age | 65 years (1961) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,732 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-472-452 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
839 Regan Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,142 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,732 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3037584 |
| Distance: | 22 m |
885 Porter Street
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,856 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3087313 |
| Distance: | 925 m |
1119 Sprice Avenue
| Sold Price: | $1,622,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,936 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3077483 |
| Distance: | 1.1 km |
1205 Brisbane Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,534 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3089840 |
| Distance: | 1.2 km |
1350 Grover Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3066686 |
| Distance: | 1.3 km |
646 Claremont Street
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,839 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3080468 |
| Distance: | 1.3 km |
740 Townley Street
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,383 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,854 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124827 |
| Distance: | 77 m |
712 Townley Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,781 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,437 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091092 |
| Distance: | 165 m |
845 Smith Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,364 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088704 |
| Distance: | 203 m |
928 Stanton Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,509 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,368 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112916 |
| Distance: | 328 m |
981 Grover Avenue
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,112 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123118 |
| Distance: | 528 m |
686 Florence Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,618 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3106798 |
| Distance: | 679 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,577,000 | $41,600 | $1,618,600 | -9.1% |
| 2025 | $1,737,000 | $44,300 | $1,781,300 | +7.4% |
| 2023 | $1,608,000 | $51,100 | $1,659,100 | +6.3% |
| 2022 | $1,507,000 | $53,900 | $1,560,900 | +29.0% |
| 2021 | $1,156,000 | $54,000 | $1,210,000 | - |