






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,859 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,757 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,939 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-409-388 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,093,000 | $62,000 | $1,155,000 | -0.5% |
| 2024 | $1,093,000 | $67,600 | $1,160,600 | +3.1% |
| 2023 | $1,054,000 | $71,800 | $1,125,800 | +8.3% |
| 2022 | $964,000 | $75,300 | $1,039,300 | +32.6% |
| 2021 | $708,000 | $75,500 | $783,500 | +1.6% |
| 2020 | $696,000 | $75,400 | $771,400 | - |
2113 Cape Horn Avenue
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,062 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,974 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109014 |
| Distance: | 203 m |
2093 Concord Avenue
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,888 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3086306 |
| Distance: | 265 m |
149 Mundy Street
| Sold Price: | $1,356,500 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,158 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,018 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3114411 |
| Distance: | 346 m |
128 Finnigan Street
| Sold Price: | $1,392,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,289 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,644 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3081118 |
| Distance: | 365 m |
2063 Concord Avenue
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,238 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,897 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3087380 |
| Distance: | 408 m |
2419 Mariana Place
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,350 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3071328 |
| Distance: | 1.0 km |
106 Warrick Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,569 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,974 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125784 |
| Distance: | 158 m |
115 Warrick Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,421 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,950 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095751 |
| Distance: | 187 m |
256 Rossmore Court
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,672 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,062 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127226 |
| Distance: | 881 m |
287 Santiago Street
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,154 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,608 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108795 |
| Distance: | 921 m |
2411 Magellan Court
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,013 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125943 |
| Distance: | 989 m |
309 Gloucester Court
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,272 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,540 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112155 |
| Distance: | 1.3 km |