







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,061 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,981 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,581 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split, Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-298-420 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
712 Macintosh Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,102 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,626 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3090305 |
| Distance: | 420 m |
885 Porter Street
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,856 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3087313 |
| Distance: | 426 m |
1350 Grover Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3066686 |
| Distance: | 898 m |
36 Mount Royal Drive
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,183 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,221 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3097870 |
| Distance: | 1.1 km |
614 Chapman Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,061 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,810 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3080955 |
| Distance: | 1.5 km |
2705 Henry Street
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100731 |
| Distance: | 1.6 km |
908 Stanton Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,014 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119083 |
| Distance: | 344 m |
935 Stardale Avenue
| Asking Price: | $1,528,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,993 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093884 |
| Distance: | 445 m |
944 Porter Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124937 |
| Distance: | 519 m |
845 Smith Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,364 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088704 |
| Distance: | 607 m |
674 Blue Mountain Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,986 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128333 |
| Distance: | 743 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,592,000 | $81,000 | $1,673,000 | -5.9% |
| 2025 | $1,696,000 | $82,600 | $1,778,600 | -2.4% |
| 2024 | $1,735,000 | $88,200 | $1,823,200 | +8.0% |
| 2023 | $1,596,000 | $91,500 | $1,687,500 | +6.4% |
| 2022 | $1,492,000 | $94,700 | $1,586,700 | +29.5% |
| 2021 | $1,130,000 | $95,300 | $1,225,300 | - |