





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,376 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 759 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-02 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Other |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 030-099-510 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#2804 570 Emerson Street
| Sold Price: | $624,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 759 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3083522 |
| Distance: | 0 m |
#2607 570 Emerson Street
| Sold Price: | $720,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $463 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 863 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3072063 |
| Distance: | 0 m |
#306 602 Como Lake Avenue
| Sold Price: | $625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 823 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 153 |
| MLS® Number: | R3059137 |
| Distance: | 69 m |
#1206 602 Como Lake Avenue
| Sold Price: | $592,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $363 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 750 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113497 |
| Distance: | 69 m |
#210 603 Regan Avenue
| Sold Price: | $530,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 603 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3055918 |
| Distance: | 85 m |
#208 608 Como Lake Avenue
| Sold Price: | $619,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 905 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119763 |
| Distance: | 120 m |
#2404 570 Emerson Street
| Asking Price: | $659,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 759 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 179 |
| MLS® Number: | R3071625 |
| Distance: | 0 m |
#2703 570 Emerson Street
| Asking Price: | $516,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $307 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 570 sqft |
| Price / SqFt: | $905 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3083586 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $651,000 | $651,000 | -3.7% |
| 2025 | $0 | $676,000 | $676,000 | -3.6% |
| 2024 | $0 | $701,000 | $701,000 | +2.9% |
| 2023 | $0 | $681,000 | $681,000 | +8.3% |
| 2022 | $0 | $629,000 | $629,000 | +8.4% |
| 2021 | $0 | $580,000 | $580,000 | -2.2% |
| 2020 | $0 | $593,000 | $593,000 | - |