





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,338 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,172 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 000-817-147 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,660,000 | $456,000 | $2,116,000 | -6.4% |
| 2025 | $1,835,000 | $426,000 | $2,261,000 | +1.8% |
| 2024 | $1,803,000 | $417,000 | $2,220,000 | +5.6% |
| 2023 | $1,663,000 | $440,000 | $2,103,000 | +8.3% |
| 2022 | $1,558,000 | $384,000 | $1,942,000 | +24.5% |
| 2021 | $1,183,000 | $377,000 | $1,560,000 | +9.3% |
| 2020 | $1,073,000 | $354,000 | $1,427,000 | - |
#101 765 Edgar Avenue
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,943 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3090270 |
| Distance: | 10 m |
#102 761 Edgar Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,917 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3064950 |
| Distance: | 48 m |
745 Dansey Avenue
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,180 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120334 |
| Distance: | 538 m |
619 Adler Avenue
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,995 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,068 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3066411 |
| Distance: | 1.8 km |
#4 7609 Coldicutt Street
| Sold Price: | $1,998,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $931 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,415 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3100546 |
| Distance: | 2.6 km |
2561 Stoney Creek Place
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,396 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3071322 |
| Distance: | 2.7 km |
320 Walker Street
| Asking Price: | $1,817,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,608 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,176 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105395 |
| Distance: | 32 m |
1056 Dansey Avenue
| Asking Price: | $1,768,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,599 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,086 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122361 |
| Distance: | 1.2 km |
1150 Charland Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $838 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,074 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115345 |
| Distance: | 1.5 km |
1152 Charland Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $838 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,074 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121874 |
| Distance: | 1.5 km |