




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,791 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,464 sqft |
| Age | 59 years (1967) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,789 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-437-883 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
929 Clarke Road
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,411 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,697 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3048751 |
| Distance: | 747 m |
1124 Luxton Square
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3080958 |
| Distance: | 1.5 km |
1639 Eden Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,160 sqft |
| Price / SqFt: | $1,224 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 7811.00 ac. (340,247,000 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3075567 |
| Distance: | 2.3 km |
2070 Lyons Court
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,651 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,184 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3087897 |
| Distance: | 3.1 km |
467 Fader Street
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,308 sqft |
| Price / SqFt: | $937 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,552 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3069536 |
| Distance: | 4.0 km |
816 Ladner Street
| Sold Price: | $1,512,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,811 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,655 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3093337 |
| Distance: | 4.1 km |
755 Adiron Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,442 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,374 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122536 |
| Distance: | 126 m |
680 Thompson Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,387 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3088027 |
| Distance: | 302 m |
712 Townley Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,781 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,437 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3091092 |
| Distance: | 715 m |
966 Dundonald Drive
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,644 sqft |
| Price / SqFt: | $906 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,638 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120584 |
| Distance: | 891 m |
986 Porter Street
| Asking Price: | $1,329,990 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,314 sqft |
| Price / SqFt: | $1,012 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,100 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107922 |
| Distance: | 1.2 km |
740 Porter Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,254 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,854 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111519 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,881,000 | $10,000 | $1,891,000 | -2.1% |
| 2025 | $1,922,000 | $10,000 | $1,932,000 | +3.2% |
| 2024 | $1,863,000 | $10,000 | $1,873,000 | +3.6% |
| 2023 | $1,798,000 | $10,000 | $1,808,000 | +7.2% |
| 2022 | $1,676,000 | $10,000 | $1,686,000 | +22.9% |
| 2021 | $1,362,000 | $10,000 | $1,372,000 | +4.0% |
| 2020 | $1,305,000 | $14,700 | $1,319,700 | - |