





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,165 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,426 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-089-239 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,076,000 | $1,076,000 | -9.2% |
| 2025 | $0 | $1,185,000 | $1,185,000 | +6.9% |
| 2023 | $0 | $1,109,000 | $1,109,000 | +10.6% |
| 2022 | $0 | $1,003,000 | $1,003,000 | +3.8% |
| 2021 | $0 | $966,000 | $966,000 | +2.5% |
| 2020 | $0 | $942,000 | $942,000 | - |
#602 645 Como Lake Avenue
| Sold Price: | $945,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $778 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,270 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3101558 |
| Distance: | 325 m |
#4802 567 Clarke Road
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $829 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,353 sqft |
| Price / SqFt: | $1,031 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3100621 |
| Distance: | 422 m |
#4007 518 Clarke Road
| Sold Price: | $1,239,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $548 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,247 sqft |
| Price / SqFt: | $994 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3109986 |
| Distance: | 538 m |
#2802 530 Whiting Way
| Sold Price: | $942,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $607 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,075 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3084853 |
| Distance: | 1.3 km |
#1905 958 Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $797 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,213 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3107875 |
| Distance: | 1.7 km |
#1502 9080 University Crescent
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $997 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,491 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3108722 |
| Distance: | 2.7 km |
#315 615 Cottonwood Avenue
| Asking Price: | $918,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $445 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,115 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3103997 |
| Distance: | 216 m |
#4603 567 Clarke Road
| Asking Price: | $1,249,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $706 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,287 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122859 |
| Distance: | 422 m |
#3207 720 Farrow Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-28 |
| Maint. Fee: | $655 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,105 sqft |
| Price / SqFt: | $1,256 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 214 |
| MLS® Number: | R3062570 |
| Distance: | 594 m |