




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,228 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,914 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,425 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-248-951 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
685 Porter Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,965 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,874 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3080834 |
| Distance: | 130 m |
812 Grover Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3109236 |
| Distance: | 896 m |
1310 Harbour Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3084963 |
| Distance: | 1.1 km |
959 Dansey Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,287 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,986 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3025725 |
| Distance: | 1.4 km |
1859 Walnut Crescent
| Sold Price: | $1,785,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,350 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,576 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3092772 |
| Distance: | 1.5 km |
453 Walker Street
| Sold Price: | $1,870,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,053 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3107294 |
| Distance: | 1.5 km |
960 Porter Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,236 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077325 |
| Distance: | 998 m |
990 Kinsac Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,289 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095340 |
| Distance: | 1.3 km |
1168 Charland Avenue
| Asking Price: | $1,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,995 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,834 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105447 |
| Distance: | 1.4 km |
1419 Austin Avenue
| Asking Price: | $1,459,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,045 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,700 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122042 |
| Distance: | 1.4 km |
1005 Westmount Drive
| Asking Price: | $2,028,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,028 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,704 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125160 |
| Distance: | 2.0 km |
1838 Harbour Drive
| Asking Price: | $1,995,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,323 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,459 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109103 |
| Distance: | 2.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,491,000 | $132,000 | $1,623,000 | -8.4% |
| 2025 | $1,642,000 | $130,000 | $1,772,000 | -2.3% |
| 2024 | $1,669,000 | $144,000 | $1,813,000 | +9.5% |
| 2023 | $1,520,000 | $135,000 | $1,655,000 | +34.0% |
| 2021 | $1,094,000 | $141,000 | $1,235,000 | +5.4% |
| 2020 | $1,021,000 | $151,000 | $1,172,000 | - |