





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,437 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,839 sqft |
| Age | 65 years (1961) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,920 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-099-727 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
929 Clarke Road
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,411 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,697 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3048751 |
| Distance: | 1.3 km |
36 Mount Royal Drive
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,183 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,221 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3097870 |
| Distance: | 1.5 km |
712 Macintosh Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,102 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,626 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3090305 |
| Distance: | 1.9 km |
2210 Hope Street
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,718 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3091121 |
| Distance: | 2.2 km |
1124 Luxton Square
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3080958 |
| Distance: | 2.3 km |
2705 Henry Street
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100731 |
| Distance: | 3.0 km |
680 Thompson Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,792 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,387 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088027 |
| Distance: | 685 m |
755 Adiron Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,442 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,374 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122536 |
| Distance: | 879 m |
966 Dundonald Drive
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,644 sqft |
| Price / SqFt: | $906 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,638 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120584 |
| Distance: | 937 m |
934-938 Clarke Road
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2025-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,364 sqft) |
| Days on Market: | 406 |
| MLS® Number: | R2991373 |
| Distance: | 1.4 km |
1130 Tuxedo Drive
| Asking Price: | $1,359,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,183 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118776 |
| Distance: | 1.6 km |
674 Blue Mountain Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,986 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128333 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,607,000 | $85,000 | $1,692,000 | +3.5% |
| 2024 | $1,592,000 | $43,300 | $1,635,300 | +3.5% |
| 2023 | $1,536,000 | $44,600 | $1,580,600 | +7.2% |
| 2022 | $1,432,000 | $42,200 | $1,474,200 | +22.3% |
| 2021 | $1,163,000 | $42,000 | $1,205,000 | - |