This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,758 (2022) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,529 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,100 sqft) |
| Land Frontage | 128 ft |
| Land Dimensions | 128 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-29 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 017-535-611 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1411 Madrona Place
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,181 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,348 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3105443 |
| Distance: | 186 m |
3 Maple Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,812 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,979 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3099983 |
| Distance: | 2.4 km |
1504 Dayton Street
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,008 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,763 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3077992 |
| Distance: | 2.8 km |
118 Chestnut Court
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,993 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,627 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3079064 |
| Distance: | 2.8 km |
79 Cliffwood Drive
| Sold Price: | $2,677,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,004 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3098492 |
| Distance: | 2.9 km |
8 Creekstone Place
| Sold Price: | $3,798,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,819 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,806 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3070702 |
| Distance: | 3.0 km |
1577 Lodgepole Place
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,311 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,745 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108760 |
| Distance: | 192 m |
3062 Timber Court
| Asking Price: | $2,630,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,256 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,481 sqft) |
| Days on Market: | 255 |
| MLS® Number: | R3049205 |
| Distance: | 314 m |
3070 Timber Court
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,633 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,351 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100306 |
| Distance: | 325 m |
3070 Waddington Place
| Asking Price: | $2,668,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,027 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,764 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108636 |
| Distance: | 674 m |
1722 Sugarpine Court
| Asking Price: | $2,248,880 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,092 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,858 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128580 |
| Distance: | 743 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | Refer to BC Assessment for 2026 assessment info. | |||
| 2023 | $1,869,000 | $729,000 | $2,598,000 | +9.3% |
| 2022 | $1,696,000 | $681,000 | $2,377,000 | +19.9% |
| 2021 | $1,328,000 | $654,000 | $1,982,000 | - |