




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,766 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 889 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-103-990 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
#208 2160 Grant Avenue
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3076555 |
| Distance: | 164 m |
#402 2983 Cambridge Street
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $671 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,096 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3078700 |
| Distance: | 273 m |
#203 2983 Cambridge Street
| Sold Price: | $460,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $543 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 914 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3074766 |
| Distance: | 273 m |
#112 1966 Coquitlam Avenue
| Sold Price: | $400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | $294 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 833 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3069158 |
| Distance: | 313 m |
#A307 2099 Lougheed Highway
| Sold Price: | $440,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $330 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 718 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3080513 |
| Distance: | 328 m |
#213 1999 Suffolk Avenue
| Sold Price: | $615,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,032 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3049125 |
| Distance: | 336 m |
#103 3088 Flint Street
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,048 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105901 |
| Distance: | 84 m |
#110 2160 Grant Avenue
| Asking Price: | $528,888 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 689 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102342 |
| Distance: | 164 m |
#214 2160 Grant Avenue
| Asking Price: | $515,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 695 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108448 |
| Distance: | 164 m |
#204 2175 Fraser Avenue
| Asking Price: | $609,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 943 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119247 |
| Distance: | 235 m |
#300 1966 Coquitlam Avenue
| Asking Price: | $445,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-24 |
| Maint. Fee: | $286 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 758 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3070201 |
| Distance: | 313 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $502,000 | $502,000 | +0.6% |
| 2025 | $0 | $499,000 | $499,000 | -1.6% |
| 2024 | $0 | $507,000 | $507,000 | -0.4% |
| 2023 | $0 | $509,000 | $509,000 | +13.6% |
| 2022 | $0 | $448,000 | $448,000 | +21.1% |
| 2021 | $0 | $370,000 | $370,000 | +3.1% |
| 2020 | $0 | $359,000 | $359,000 | - |