






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,623 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,584 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-471-635 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $734,700 | $734,700 | -9.6% |
| 2025 | $0 | $813,100 | $813,100 | +3.1% |
| 2024 | $0 | $789,000 | $789,000 | +5.9% |
| 2023 | $0 | $745,200 | $745,200 | +10.6% |
| 2022 | $0 | $673,500 | $673,500 | +14.7% |
| 2021 | $0 | $587,400 | $587,400 | +13.4% |
| 2020 | $0 | $517,800 | $517,800 | - |
#80 2905 Norman Avenue
| Sold Price: | $625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $307 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,474 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3099524 |
| Distance: | 0 m |
890 Pinebrook Place
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,370 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,137 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3088084 |
| Distance: | 818 m |
#86 2422 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $401 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3094843 |
| Distance: | 2.0 km |
#20 2450 Hawthorne Avenue
| Sold Price: | $760,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $397 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,346 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3065555 |
| Distance: | 2.0 km |
#117 2108 Rowland Street
| Sold Price: | $737,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $277 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,290 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3066556 |
| Distance: | 2.1 km |
1141 O'Flaherty Gate
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,468 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3096112 |
| Distance: | 4.2 km |
#111 2915 Norman Avenue
| Asking Price: | $699,888 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $307 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,475 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126773 |
| Distance: | 0 m |
#22 2880 Dacre Avenue
| Asking Price: | $740,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $307 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,531 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108474 |
| Distance: | 0 m |
2520 Gordon Avenue
| Asking Price: | $720,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $333 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,256 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 hours |
| MLS® Number: | R3128499 |
| Distance: | 1.3 km |
#34 2450 Hawthorne Avenue
| Asking Price: | $739,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $414 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,336 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115080 |
| Distance: | 2.0 km |
#35 2450 Hawthorne Avenue
| Asking Price: | $748,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,345 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083993 |
| Distance: | 2.0 km |
#47 1240 Falcon Drive
| Asking Price: | $725,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,370 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119054 |
| Distance: | 2.1 km |