







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,678 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,725 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,641 sqft) |
| Land Frontage | 45.76 ft |
| Land Dimensions | 45.76 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-424-376 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2966 Blackbear Court
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,725 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,641 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126832 |
| Distance: | 0 m |
2946 Blackbear Court
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,341 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,663 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114581 |
| Distance: | 90 m |
1601 Pinetree Way
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,563 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,576 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095351 |
| Distance: | 139 m |
1671 Mallard Court
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,485 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,210 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3113358 |
| Distance: | 407 m |
1577 Lodgepole Place
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,311 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,745 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108760 |
| Distance: | 470 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,717,000 | $329,000 | $2,046,000 | -6.0% |
| 2025 | $1,810,000 | $366,000 | $2,176,000 | -0.8% |
| 2024 | $1,798,000 | $395,000 | $2,193,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,685,000 | $395,000 | $2,080,000 | +13.8% |
| 2022 | $1,450,000 | $377,000 | $1,827,000 | +20.4% |
| 2021 | $1,150,000 | $367,000 | $1,517,000 | +9.7% |
| 2020 | $1,009,000 | $374,000 | $1,383,000 | - |
3066 Tanager Court
| Sold Price: | $1,939,800 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,590 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,653 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3104351 |
| Distance: | 292 m |
3169 Arrowsmith Place
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,328 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3051795 |
| Distance: | 413 m |
3051 Sienna Court
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,231 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,694 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3082708 |
| Distance: | 573 m |
3035 Maplewood Court
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,862 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3067785 |
| Distance: | 663 m |
1415 Garibaldi Place
| Sold Price: | $1,980,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,348 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,753 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3085232 |
| Distance: | 665 m |
2972 Robson Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,753 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,556 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3111706 |
| Distance: | 723 m |