






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,202 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,507 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,082 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-602-827 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
2941 Cord Avenue
| Sold Price: | $1,506,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,407 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118842 |
| Distance: | 54 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263117279/83dcefb7.jpeg)
1272 Johnson Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,082 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095652 |
| Distance: | 406 m |
1257 Hudson Street
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,639 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3084243 |
| Distance: | 547 m |
1311 Charter Hill Drive
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,760 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,176 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3096140 |
| Distance: | 1.1 km |
2837 McCoomb Drive
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,269 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3082100 |
| Distance: | 1.3 km |
3139 Patullo Crescent
| Sold Price: | $1,499,990 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,117 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,520 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3061221 |
| Distance: | 1.4 km |
1315 Johnson Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,060 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120928 |
| Distance: | 116 m |
1303 Johnson Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,902 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126505 |
| Distance: | 148 m |
1295 Daimler Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,596 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,097 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108666 |
| Distance: | 166 m |
1330 Cimarron Drive
| Asking Price: | $1,474,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,719 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107324 |
| Distance: | 182 m |
1288 Johnson Court
| Asking Price: | $1,439,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118232 |
| Distance: | 280 m |
2961 Walton Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,132 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123421 |
| Distance: | 289 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,240,000 | $209,000 | $1,449,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,274,000 | $196,000 | $1,470,000 | +0.8% |
| 2023 | $1,256,000 | $202,000 | $1,458,000 | +14.7% |
| 2022 | $1,082,000 | $189,000 | $1,271,000 | +21.5% |
| 2021 | $863,000 | $183,000 | $1,046,000 | - |