







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,905 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,202 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,244 sqft) |
| Land Frontage | 58.6 ft |
| Land Dimensions | 58.6 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-333-517 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
1347 Napier Place
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,790 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,130 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3066841 |
| Distance: | 353 m |
1402 Briarcliffe Drive
| Sold Price: | $1,518,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,163 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,158 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060847 |
| Distance: | 500 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263117279/83dcefb7.jpeg)
1272 Johnson Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,082 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095652 |
| Distance: | 571 m |
2608 Turret Crescent
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,494 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,726 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3099105 |
| Distance: | 611 m |
1207 Durant Drive
| Sold Price: | $1,478,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,554 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,796 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3075142 |
| Distance: | 626 m |
2933 Cord Avenue
| Sold Price: | $1,450,400 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,082 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3097423 |
| Distance: | 632 m |
1315 Johnson Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,060 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120928 |
| Distance: | 523 m |
1303 Johnson Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,902 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126505 |
| Distance: | 544 m |
1288 Johnson Court
| Asking Price: | $1,439,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118232 |
| Distance: | 559 m |
1295 Daimler Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,596 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,097 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108666 |
| Distance: | 633 m |
2577 Trillium Place
| Asking Price: | $1,548,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3099447 |
| Distance: | 660 m |
1269 Michigan Drive
| Asking Price: | $1,649,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,308 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,351 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114978 |
| Distance: | 746 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,435,000 | $208,000 | $1,643,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,474,000 | $196,000 | $1,670,000 | +0.8% |
| 2023 | $1,453,000 | $203,000 | $1,656,000 | +15.0% |
| 2022 | $1,251,000 | $189,000 | $1,440,000 | +26.9% |
| 2021 | $950,000 | $185,000 | $1,135,000 | +3.5% |
| 2020 | $905,000 | $192,000 | $1,097,000 | - |