







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,908 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,494 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,726 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-631-190 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
1311 Charter Hill Drive
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,760 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,176 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3096140 |
| Distance: | 245 m |
1402 Briarcliffe Drive
| Sold Price: | $1,518,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,163 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,158 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060847 |
| Distance: | 247 m |
2824 Nash Drive
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,260 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3068060 |
| Distance: | 548 m |
2612 Auburn Place
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,244 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100429 |
| Distance: | 611 m |
1279 Erskine Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,612 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069638 |
| Distance: | 657 m |
1207 Durant Drive
| Sold Price: | $1,478,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,554 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,796 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3075142 |
| Distance: | 678 m |
2577 Trillium Place
| Asking Price: | $1,548,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3099447 |
| Distance: | 263 m |
2655 Delahaye Drive
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,455 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,990 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112756 |
| Distance: | 803 m |
1269 Michigan Drive
| Asking Price: | $1,649,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,308 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,351 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114978 |
| Distance: | 1.0 km |
1315 Johnson Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,060 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120928 |
| Distance: | 1.0 km |
1517 Starflower Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127572 |
| Distance: | 1.1 km |
2983 Albion Drive
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,090 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,748 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119413 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,332,000 | $323,000 | $1,655,000 | +3.0% |
| 2024 | $1,290,000 | $317,000 | $1,607,000 | +3.1% |
| 2023 | $1,240,000 | $318,000 | $1,558,000 | +24.7% |
| 2021 | $958,000 | $291,000 | $1,249,000 | - |