





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,529 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,986 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,296 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-693-683 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,352,000 | $207,000 | $1,559,000 | +3.0% |
| 2024 | $1,309,000 | $205,000 | $1,514,000 | +3.1% |
| 2023 | $1,258,000 | $210,000 | $1,468,000 | +12.1% |
| 2022 | $1,127,000 | $183,000 | $1,310,000 | +8.4% |
| 2021 | $1,027,000 | $181,000 | $1,208,000 | +7.7% |
| 2020 | $935,000 | $187,000 | $1,122,000 | - |
1412 Magnolia Place
| Sold Price: | $1,596,700 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,437 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,169 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3035686 |
| Distance: | 513 m |
2826 Thimbleberry Court
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,183 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,127 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3079047 |
| Distance: | 845 m |
2658 Delahaye Drive
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,628 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3061581 |
| Distance: | 929 m |
2824 Nash Drive
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,260 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3068060 |
| Distance: | 965 m |
1347 Napier Place
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,790 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,130 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3066841 |
| Distance: | 970 m |
1406 Vistaview Court
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,940 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,482 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3090541 |
| Distance: | 1.2 km |
1215 Cypress Place
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,041 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,973 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115637 |
| Distance: | 722 m |
1562 Bramble Lane
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,487 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,703 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095173 |
| Distance: | 931 m |
177 Aspenwood Drive
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,995 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125490 |
| Distance: | 966 m |
75 Maple Drive
| Asking Price: | $1,988,890 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,841 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,515 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122695 |
| Distance: | 1.3 km |
2925 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,758 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117360 |
| Distance: | 1.8 km |