
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,036 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,702 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,606 sqft) |
| Land Frontage | 43 ft |
| Land Dimensions | 43 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-806-109 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2501 Mica Place
| Sold Price: | $1,740,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,825 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,101 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3083151 |
| Distance: | 272 m |
99 Maple Drive
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,850 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,263 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3029351 |
| Distance: | 320 m |
75 Holly Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,181 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,467 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3105165 |
| Distance: | 831 m |
1563 Wintergreen Place
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,296 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,536 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3068594 |
| Distance: | 983 m |
1402 Briarcliffe Drive
| Sold Price: | $1,518,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,163 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,158 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060847 |
| Distance: | 1.7 km |
961 Noons Creek Drive
| Sold Price: | $1,640,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,428 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3065617 |
| Distance: | 1.9 km |
2502 Quartz Place
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,758 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,573 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122802 |
| Distance: | 42 m |
1611 Stoneridge Lane
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,720 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,520 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123285 |
| Distance: | 59 m |
2517 Platinum Lane
| Asking Price: | $1,785,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,631 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,509 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117984 |
| Distance: | 139 m |
123 Maple Drive
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,027 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103288 |
| Distance: | 247 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,288,000 | $395,000 | $1,683,000 | +2.5% |
| 2024 | $1,240,000 | $402,000 | $1,642,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,233,000 | $386,000 | $1,619,000 | +15.7% |
| 2022 | $1,042,000 | $357,000 | $1,399,000 | +23.0% |
| 2021 | $794,000 | $343,000 | $1,137,000 | - |