































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,438 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,825 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,101 sqft) |
| Land Frontage | 22.5 ft |
| Land Dimensions | 22.5 x 0.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-806-681 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
99 Maple Drive
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,850 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,263 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3029351 |
| Distance: | 218 m |
149 Sycamore Drive
| Sold Price: | $1,980,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,443 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,427 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3050517 |
| Distance: | 421 m |
2826 Thimbleberry Court
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,183 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,127 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3079047 |
| Distance: | 785 m |
1412 Magnolia Place
| Sold Price: | $1,596,700 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,437 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,169 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3035686 |
| Distance: | 808 m |
1563 Wintergreen Place
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,296 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,536 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3068594 |
| Distance: | 904 m |
1 Buckhorn Place
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,296 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3053863 |
| Distance: | 1.2 km |
123 Maple Drive
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,027 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103288 |
| Distance: | 157 m |
2502 Quartz Place
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,758 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,573 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122802 |
| Distance: | 229 m |
108 Sycamore Drive
| Asking Price: | $2,080,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,175 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,478 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114262 |
| Distance: | 270 m |
1611 Stoneridge Lane
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,720 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,520 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123285 |
| Distance: | 324 m |
30 Hawthorn Drive
| Asking Price: | $1,947,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,952 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,327 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101461 |
| Distance: | 394 m |
2517 Platinum Lane
| Asking Price: | $1,785,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,631 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,509 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117984 |
| Distance: | 405 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,308,000 | $356,000 | $1,664,000 | +2.3% |
| 2024 | $1,260,000 | $367,000 | $1,627,000 | +1.2% |
| 2023 | $1,252,000 | $355,000 | $1,607,000 | +15.9% |
| 2022 | $1,059,000 | $327,000 | $1,386,000 | +23.3% |
| 2021 | $807,000 | $317,000 | $1,124,000 | +8.3% |
| 2020 | $718,000 | $320,000 | $1,038,000 | - |