


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,060 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,769 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,124 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-570-184 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
2560 Haversley Avenue
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,664 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,236 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3089767 |
| Distance: | 382 m |
2497 Tolmie Avenue
| Sold Price: | $1,589,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,137 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,525 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3096607 |
| Distance: | 425 m |
2419 Oranda Avenue
| Sold Price: | $1,705,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,781 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,128 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3073581 |
| Distance: | 459 m |
2294 Portage Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,005 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122208 |
| Distance: | 617 m |
385 Hickey Drive
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,690 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3094640 |
| Distance: | 710 m |
558 Draycott Street
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,680 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3111552 |
| Distance: | 716 m |
2376 King Albert Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,194 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,987 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117937 |
| Distance: | 42 m |
2286 Austin Avenue
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103079 |
| Distance: | 272 m |
2331 Tolmie Avenue
| Asking Price: | $1,629,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,650 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127720 |
| Distance: | 389 m |
2416 Tolmie Avenue
| Asking Price: | $1,779,880 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,138 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123358 |
| Distance: | 424 m |
612 Hillcrest Street
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,835 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,900 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127503 |
| Distance: | 684 m |
387 Mundy Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,636 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3074431 |
| Distance: | 856 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,464,000 | $156,000 | $1,620,000 | -5.5% |
| 2024 | $1,577,000 | $138,000 | $1,715,000 | +4.8% |
| 2023 | $1,503,000 | $134,000 | $1,637,000 | +10.8% |
| 2022 | $1,337,000 | $141,000 | $1,478,000 | +27.3% |
| 2021 | $1,021,000 | $140,000 | $1,161,000 | +4.9% |
| 2020 | $961,000 | $146,000 | $1,107,000 | - |