





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,847 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,107 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,841 sqft) |
| Land Frontage | 73.4 ft |
| Land Dimensions | 73.4 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-736-061 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
2258 Sorrento Drive
| Sold Price: | $2,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,870 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,507 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3070195 |
| Distance: | 369 m |
2509 Ashurst Avenue
| Sold Price: | $1,920,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,215 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,072 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3068619 |
| Distance: | 410 m |
2419 Shawna Way
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,496 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,194 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3108494 |
| Distance: | 464 m |
385 Hickey Drive
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,690 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3094640 |
| Distance: | 507 m |
412 Balfour Drive
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,110 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,018 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3100606 |
| Distance: | 650 m |
362 Balfour Drive
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,668 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,424 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3092349 |
| Distance: | 656 m |
2288 Leclair Drive
| Asking Price: | $2,248,890 |
| Listing Date: | 2025-Nov-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,855 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,570 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3065478 |
| Distance: | 184 m |
2271 Sorrento Drive
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,578 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,815 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113600 |
| Distance: | 276 m |
2233 Monashee Court
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,285 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 294 |
| MLS® Number: | R3034117 |
| Distance: | 517 m |
2225 Kaptey Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,423 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,007 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105892 |
| Distance: | 870 m |
133 Warrick Street
| Asking Price: | $1,498,800 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,749 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123190 |
| Distance: | 999 m |
1650 Rochester Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,248 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,428 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119598 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,622,000 | $272,000 | $1,894,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,632,000 | $288,000 | $1,920,000 | +4.0% |
| 2023 | $1,522,000 | $325,000 | $1,847,000 | +12.1% |
| 2022 | $1,351,000 | $297,000 | $1,648,000 | +18.8% |
| 2021 | $1,094,000 | $293,000 | $1,387,000 | +12.4% |
| 2020 | $961,000 | $273,000 | $1,234,000 | - |