






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,355 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,098 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-317-375 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#316 2985 Princess Crescent
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $625 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,024 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3114798 |
| Distance: | 0 m |
#204 2995 Princess Crescent
| Sold Price: | $537,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $631 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,024 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3085883 |
| Distance: | 0 m |
#319 2995 Princess Crescent
| Sold Price: | $555,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $701 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,129 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3077014 |
| Distance: | 0 m |
#124 2980 Princess Crescent
| Sold Price: | $599,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,082 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079221 |
| Distance: | 110 m |
#132 2980 Princess Crescent
| Sold Price: | $639,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $588 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,184 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3083887 |
| Distance: | 110 m |
#113 2970 Princess Crescent
| Sold Price: | $572,250 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,006 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3070878 |
| Distance: | 110 m |
#330 2995 Princess Crescent
| Asking Price: | $539,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $623 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,005 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096688 |
| Distance: | 0 m |
#402 2995 Princess Crescent
| Asking Price: | $560,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $696 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,134 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108307 |
| Distance: | 0 m |
#219 2985 Princess Crescent
| Asking Price: | $589,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,104 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108626 |
| Distance: | 0 m |
#215 1242 Town Centre Boulevard
| Asking Price: | $609,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 960 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097198 |
| Distance: | 118 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $593,000 | $593,000 | -11.5% |
| 2025 | $0 | $670,000 | $670,000 | +9.7% |
| 2024 | $0 | $611,000 | $611,000 | -1.1% |
| 2023 | $0 | $618,000 | $618,000 | +15.3% |
| 2022 | $0 | $536,000 | $536,000 | +7.2% |
| 2021 | $0 | $500,000 | $500,000 | - |