







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,126 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 972 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 017-972-795 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#305 3065 Primrose Lane
| Sold Price: | $473,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 816 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3084156 |
| Distance: | 0 m |
#105 1190 Eastwood Street
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $585 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 872 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100706 |
| Distance: | 0 m |
#601 3070 Guildford Way
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 842 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3041483 |
| Distance: | 0 m |
#1605 3071 Glen Drive
| Sold Price: | $527,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 734 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3074416 |
| Distance: | 107 m |
#905 1196 Pipeline Road
| Sold Price: | $579,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $534 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,089 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3097285 |
| Distance: | 220 m |
#3504 1182 Westwood Street
| Sold Price: | $746,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $314 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 782 sqft |
| Price / SqFt: | $954 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3069628 |
| Distance: | 234 m |
#304 3065 Primrose Lane
| Asking Price: | $589,999 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $583 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 865 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090431 |
| Distance: | 0 m |
#102 3085 Primrose Lane
| Asking Price: | $574,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-22 |
| Maint. Fee: | $485 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 865 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3102170 |
| Distance: | 0 m |
#212 1200 Eastwood Avenue
| Asking Price: | $538,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $566 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 848 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106365 |
| Distance: | 0 m |
#313 3085 Primrose Lane
| Asking Price: | $629,800 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $650 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,003 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123492 |
| Distance: | 0 m |
#G01 3085 Primrose Lane
| Asking Price: | $659,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $692 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,025 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122812 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $624,000 | $624,000 | +5.4% |
| 2024 | $0 | $592,000 | $592,000 | +1.0% |
| 2023 | $0 | $586,000 | $586,000 | +12.7% |
| 2022 | $0 | $520,000 | $520,000 | +10.2% |
| 2021 | $0 | $472,000 | $472,000 | +2.8% |
| 2020 | $0 | $459,000 | $459,000 | - |