







































| Pricing | |
| Asking Price |
| $1,699,000 |
| Price per Floor SqFt | $548 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,279 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,103 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,274 sqft) |
| Price per Land SqFt | $322.15 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2003-Oct-09 |
| Previously Sold Price | $472,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,226,500 (+259.6%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 024-339-415 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,400,000 | $331,000 | $1,731,000 | -2.6% |
| 2025 | $1,425,000 | $353,000 | $1,778,000 | +3.4% |
| 2023 | $1,340,000 | $379,000 | $1,719,000 | +13.9% |
| 2022 | $1,133,000 | $376,000 | $1,509,000 | +23.3% |
| 2021 | $863,000 | $361,000 | $1,224,000 | +8.0% |
| 2020 | $768,000 | $365,000 | $1,133,000 | - |
Asking Price is 1.8% lower than Assessed Value (2026).
3376 Plateau Boulevard
| Asking Price: | $2,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,663 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,489 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092545 |
| Distance: | 449 m |
3303 Chartwell Green
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,400 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,617 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123273 |
| Distance: | 714 m |
3283 Chartwell Green
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,805 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,091 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113998 |
| Distance: | 777 m |
1705 Arbutus Place
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,463 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,145 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124695 |
| Distance: | 1.0 km |
#42 1705 Parkway Boulevard
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $521 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,194 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,194 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3093704 |
| Distance: | 1.2 km |
1590 Plateau Crescent
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,747 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,069 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085557 |
| Distance: | 1.4 km |