This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,388 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,367 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 028-172-523 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#162 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,028,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,681 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113215 |
| Distance: | 0 m |
#139 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3065244 |
| Distance: | 0 m |
#230 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $995,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $316 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,374 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3094673 |
| Distance: | 0 m |
#10 3065 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,010,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,403 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3067640 |
| Distance: | 206 m |
#57 1370 Purcell Drive
| Sold Price: | $987,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,402 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3092075 |
| Distance: | 206 m |
#103 1322 Genest Way
| Sold Price: | $887,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $602 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,203 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3079554 |
| Distance: | 304 m |
#186 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $1,048,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,527 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 hours |
| MLS® Number: | R3128850 |
| Distance: | 0 m |
#198 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $995,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $316 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,374 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125181 |
| Distance: | 0 m |
#121 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $1,039,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $316 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,374 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 hour |
| MLS® Number: | R3128864 |
| Distance: | 0 m |
#6 3138 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $850,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $748 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,274 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119865 |
| Distance: | 166 m |
#104E 3081 Glen Drive
| Asking Price: | $745,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,210 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.03 ac. (1,210 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3078817 |
| Distance: | 1.4 km |
#105 1301 Brewster Drive
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $362 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,335 sqft |
| Price / SqFt: | $899 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119874 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,002,000 | $1,002,000 | -1.7% |
| 2024 | $0 | $1,019,000 | $1,019,000 | +2.3% |
| 2023 | $0 | $996,000 | $996,000 | +15.5% |
| 2022 | $0 | $862,000 | $862,000 | +15.2% |
| 2021 | $0 | $748,000 | $748,000 | +3.3% |
| 2020 | $0 | $724,000 | $724,000 | - |