










This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,337 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 600 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-797-905 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#111 1122 King Albert Avenue
| Asking Price: | $310,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 581 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082692 |
| Distance: | 0 m |
#104 1122 King Albert Avenue
| Asking Price: | $320,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 557 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3072585 |
| Distance: | 0 m |
#202 535 Blue Mountain Street
| Asking Price: | $340,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 659 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 167 |
| MLS® Number: | R3073426 |
| Distance: | 600 m |
#101 1591 Booth Avenue
| Asking Price: | $325,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $324 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 551 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108976 |
| Distance: | 1.5 km |
#106 1045 Howie Avenue
| Sold Price: | $330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 656 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3095272 |
| Distance: | 273 m |
#319 9847 Manchester Drive
| Sold Price: | $380,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 660 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3092607 |
| Distance: | 2.7 km |
#309 9101 Horne Street
| Sold Price: | $307,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 720 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3068955 |
| Distance: | 3.1 km |
#305 466 E Eighth Avenue
| Sold Price: | $255,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | $466 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 642 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3101627 |
| Distance: | 3.4 km |
#810 200 Keary Street
| Sold Price: | $340,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | $283 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 559 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3064898 |
| Distance: | 3.6 km |
#910 200 Keary Street
| Sold Price: | $349,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $302 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 559 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113735 |
| Distance: | 3.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $386,200 | $386,200 | -4.0% |
| 2024 | $0 | $402,100 | $402,100 | +10.6% |
| 2023 | $0 | $363,500 | $363,500 | +15.1% |
| 2022 | $0 | $315,700 | $315,700 | +19.9% |
| 2021 | $0 | $263,400 | $263,400 | - |